All-Time Texas High School Football Champions

from the Associated Press

Texas high school football champions since the University Interscholastic League began sanctioning titles:

1920

Houston Heights 0, Cleburne 0 (tie)

1921

Bryan 35, Dallas Oak Cliff 13

1922

Waco 13, Abilene 10

1923

Abilene 3, Waco 0

1924

Dallas Oak Cliff 31, Waco 0

1925

Waco 20, Dallas Forest Avenue 7

1926

Waco 20, Dallas Oak Cliff 7

1927

Waco 21, Abilene 14

1928

Abilene 38, Port Arthur 0

1929

Port Arthur 0, Breckenridge 0 (tie)

1930

Tyler 25, Amarillo 13

1931

Abilene 13, Beaumont 0

1932

Corsicana 0, Masonic Home 0 (tie)

1933

Greenville 21, Dallas Tech 0

1934

Amarillo 48, Corpus Christi 0

1935

Amarillo 13, Greenville 7

1936

Amarillo 10, Kerrville 6

1937

Longview 19, Wichita Falls 12

1938

Corpus Christi 20, Lubbock 6

1939

Lubbock 20, Waco 14

1940

Amarillo 20, Temple 7

1941

Wichita Falls 13, Temple 0

1942

Austin 20, Dallas Sunset 7

1943

San Angelo 26, Lufkin 13

1944

Port Arthur 20, Highland Park 7

1945

Highland Park 7, Waco 7 (tie)

1946

Odessa 21, San Antonio Jefferson 14

1947

San Antonio Brackenridge 22, Highland Park 13

1948

City Fort Worth Arlington Heights 20, Houston Lamar 0

2A Waco 21, Amarillo 0

1A Monahans 14, New Braunfels 0

1949

City San Antonio Jefferson 31, Dallas Sunset 13

2A Wichita Falls 34, Austin 13

1A Littlefield 13, Mexia 0

1950

City Dallas Sunset 14, Houston Reagan 6

2A Wichita Falls 14, Austin 13

1A Wharton 13, Kermit 9

1951

4A Lubbock 14, Baytown 12

3A Breckenridge 20, Temple 14

2A Arlington 7, Waco La Vega 0

1A Giddings 25, Newcastle 14

1952

4A Lubbock 12, Baytown 7

3A Breckenridge 28, Temple 20

2A Terrell 61, Yoakum 13

1A Wink 26, Deer Park 20

1953

4A Houston Lamar 33, Odessa 7

3A Port Neches 24, Big Spring 13

2A Huntsville 40, Ballinger 6

1A Ranger 34, Luling 21

1954

4A Abilene 14, Houston Austin 7

3A Breckenridge 20, Port Neches 7

2A Phillips 21, Killeen 13

1A Deer Park 26, Albany 6

1955

4A Abilene 33, Tyler 13

3A Port Neches 20, Garland 14

2A Stamford 34, Hillsboro 7

1A Deer Park 7, Stinnett 0

1956

4A Abilene 14, Corpus Christi Ray 0

3A Garland 3, Nederland 0

2A Stamford 26, Brady 13

1A Stinnett 35, Hondo 13

1957

4A Highland Park 21, Port Arthur 9

3A Nederland 20, Sweetwater 7

2A Terrell 41, Brady 6

1A Mart 7, White Oak 7

1958

4A Wichita Falls 48, Pasadena 6

3A Breckenridge 42, Kingsville 14

2A Stamford 23, Angleton 0

1A White Deer 44, Elgin 22

1959

4A Corpus Christi Ray 20, Wichita Falls 6

3A Breckenridge 20, Cleburne 20 (tie)

2A Stamford 19, Brady 14

1A Katy 16, Sundown 6

1960

4A Corpus Christi Miller 13, Wichita Falls 6

3A Brownwood 26, Port Lavaca 6

2A Denver City 26, Bellville 21

1A Albany 20, Crosby 0

1961

4A Wichita Falls 21, Galena Park 14

3A Dumas 6, Nederland 0

2A Donna 28, Quanah 21

1A Albany 18, Hull-Daisetta 12

1962

4A San Antonio Brackenridge 30, Borger 26

3A Dumas 14, Pharr 3

2A Jacksboro 52, Rockdale 0

1A Rotan 39, Ingleside 6

1963

4A Garland 17, Corpus Christi Miller 0

3A Corsicana 7, Pharr 0

2A Rockwall 7, Houston Dulles 6

1A Petersburg 20, George West 12

1964

4A Garland 26, Galena Park 21

3A Palestine 24, San Marcos 15

2A Palacios 12, Marlin 0

1A Archer City 13, Ingleside 6

1965

4A Odessa Permian 11, San Antonio Lee 6

3A Brownwood 14, Bridge City 0

2A Plano 20, Edna 17

1A Willis Point 14, White Deer 0

1966

4A San Angelo 21, Spring Branch 14

3A Bridge City 30. McKinney 6

2A Sweeny 29, Granbury 7

1A Sonora 40, Schulenberg 14

1967

4A Austin Reagan 20, Abilene Cooper 19

3A Brownwood 36, El Campo 12

2A Plano 27, Uinversal City Randolph 8

1A Tidehaven 7, Clifton 6

1968

4A Austin Reagan 17, Odessa Permian 11

3A Lubbock Estacado 14, Refugio 0

2A Daingerfield 7, Lufkin Dunbar 6

1A Sonora 9, Poth 0

1969

4A Wichita Falls 28, San Antonio Lee 20

3A Brownwood 34, West Columbia 16

2A Iowa Park 31, Klein 14

1A Mart 28, Sonora 0

1970

4A Austin Reagan 21, Odessa Permian 14

3A Brownwood 14, Cuero 0

2A Refugio 7, Iowa Park 7 (tie)

1A Sonora 45, Pflugerville 6

1971

4A San Antonio Lee 28, Wichita Falls 27

3A Plano 21, Gregory-Portland 20

2A Jacksboro 20, Rosebud-Lott 14

1A Mont Belvieu Barbers Hill 3, Sonora 3 (tie)

1972

4A Odessa Permian 37, Baytown Sterling 7

3A Uvalde 33, Lewisville 27

2A Boling 20, Rockwall 0

1A Schulenberg 14, Clarendon 10

B Chilton 6, Windthorst 0

8-Man Goree 28, Harrold 24

6-Man O'Brien 60, Jarrell 14

1973

4A Tyler John Tyler 21, Austin Reagan 14

3A Cuero 21, Mount Pleasant 7

2A Friendswood 28, Hooks 15

1A Troup 28, Vega 7

B Big Sandy 25, Rule 0

8-Man Goree 52, La Pryor 22

6-Man Cherokee 43, Marathon 12

1974

4A Brazoswood 22, Mesquite 12

3A Cuero 19, Gainesville 7

2A Newton 56, Spearman 26

1A Grapeland 19, Aledo 18

B Big Sandy 0, Celina 0 (tie)

8-Man Follett 28, La Pryor 22

6-Man Marathon 60, Cherokee 58

1975

4A Port Neches-Groves 20, Odessa Permian 10

3A Ennis 13, Cuero 10

2A La Grange 27, Childress 6

1A DeLeon 28, Schulenberg 15

B Big Sandy 28, Groom 2

8-Man Leakey 32, Follett 14

6-Man Cherokee 40, Marathon 26

1976

4A San Antonio Churchill 10, Temple 0

3A Beaumont Hebert 35, Gainesville 7

2A Rockdale 23, Childress 6

1A Mont Belvieu Barbers Hill 17, DeLeon 8

B Gorman 18, Ben Bolt 6

6-Man Marathon 62, May 16

1977

4A Plano 13, Port Neches-Groves 10

3A Dickinson 40, Brownwood 28

2A Wylie 22, Bellville 14

1A East Bernard 27, Seagraves 10

B Wheeler 35, Lone Oak 13

6-Man May 42, Marathon 35

1978

4A Houston Stratford 29, Plano 13

3A Brownwood 21, Gainesville 12

2A Sealy 42, Wylie 20

1A China Spring 42, Lexington 3

B Union Hill 14, Wheeler 7

6-Man Cherokee 29, Cotton Center 27

1979

4A Temple 28, Houston Memorial 6

3A McKinney 20, Bay City 7

2A Van 25, McGregor 0

1A Hull-Daisetta 28, China Spring 18

B Wheeler 33, High Island 21

6-Man Milford 53, Cotton Center 34

1980

5A Odessa Permian 28, Port Arthur Jefferson 19

4A Huntsville 19, Paris 0

3A Pittsburg 13, Van Vleck 2

2A Pilot Point 0, Tidehaven 0 (tie)

1A Valley View 7, Rankin 6

6-Man Milford 38, Highland 16

1981

5A Richardson Lake Highlands 19, Houston Yates 6

4A Brownwood 24, Fort Bend Willowridge 9

3A Cameron 26, Gilmer 3

2A Pilot Point 32, Garrison 0

1A Bremond 12, Wink 9

6-Man Whitharral 56, Mullin 36

1982

5A Beaumont West Brook 21, Hurst Bell 10

4A Fort Bend Willowridge 22, Corsicana 17

3A Refugio 22, Littlefield 21

2A Eastland 28, East Bernard 6

1A Union Hill 13, Roscoe 0

6-Man Highland 60, Mullin 13

1983

5A Converse Judson 25, Midland Lee 21

4A Bay City 30, Lubbock Estacado 0

3A Daingerfield 42, Sweeny 0

2A Boyd 16, Groveton 8

1A Knox City 27, Bremond 20

6-Man Highland 67, Mozelle 50

1984

5A Odessa Permian 21, Beaumont French 21 (tie)

4A Denison 27, Tomball 13

3A Medina Valley 21, Daingerfield 13

2A Groveton 38, Panhandle 7

1A Munday 13, Union Hill 0

6-Man Jayton 44, May 28

1985

5A Houston Yates 37, Odessa Permian 0

4A Sweetwater 17, Tomball 7

3A Daingerfield 47, Cuero 22

2A Electra 29, Groveton 13

1A Goldthwaite 24, Runge 7

6-Man Jayton 64, Christoval 14

1986

5A Plano 24, La Marque 7

4A West Orange-Stark 21, McKinney 9

3A Jefferson 24, Cuero 0

2A Shiner 18, Mart 0

1A Burkeville 33, Throckmorton 7

6-Man Fort Hancock 50, Christoval 36

1987

5A Plano 28, Houston Stratford 21

4A West Orange-Stark 17, Rockwall 7

3A Cuero 14, McGregor 6

2A Lorena 8, Refugio 7

1A Wheeler 23, Bremond 21

6-Man Lohn 58, Wellman 30

1988

5A Converse Judson 1, Dallas Carter 0 (UIL ordered Carter to forfeit 31-14 victory)

4A Paris 31, West Orange-Stark 13

3A Southlake Carroll 42, Navasota 8

2A Corrigan-Camden 35, Quanah 14

1A White Deer 14, Flatonia 13

6-Man Fort Hancock 76, Zephyr 30

1989

5A Odessa Permian, 28, Aldine 14

4A Tyler Chapel Hill 14, A&M Consolidated 0

3A Mexia 22, Vernon 21

2A Groveton 20, Lorena 13

1A Thorndale 42, Sudan 24

6-Man Fort Hancock 48, Jayton 24

1990

5A Big School Marshall 21, Converse Judson 19

5A Regular School Aldine 27, Arlington Lamar 10

4A Wilmer-Hutchins 19, Austin Westlake 7

3A Vernon 41, Crockett 20

2A Groveton 25, De Leon 19

1A Bartlett 36, Munday 28

6-Man Fort Hancock 66, Christoval 17

1991

5A Division I Killeen 14, Fort Bend Dulles 10

5A Division II Odessa Permian 27, San Antonio Marshall 14

4A A&M Consolidated 35, Carthage 16

3A Groesbeck 7, Burnet 0

2A Schulenburg 21, Albany 0

1A Memphis 21, Oakwood 14

6-Man Fort Hancock 64, Christoval 14

1992

5A Division I Converse Judson 52, Euless Trinity 0

5A Division II Temple 38, Houston Yates 20

4A Waxahachie 28, A&M Consolidated 24

3A Southlake Carroll 48, Coldspring 0

2A Schulenburg 35, Goldthwaite 20

1A Bartlett 33, Sudan 26

6-Man Panther Creek 54, Fort Hancock 26

1993

5A Division I Converse Judson 36, Plano 13

5A Division II Lewisville 43, Aldine MacArthur 37

4A Stephenville 26, La Marque 13

3A Southlake Carroll 14, Cuero 6

2A Goldthwaite 21, Omaha Paul Pewitt 8

1A Sudan 54, Bremond 0

6-Man Panther Creek 56, Dell City 28

1994

5A Division I Plano 28, Katy 7

5A Division II Tyler John Tyler 35, Austin Westlake 24

4A Stephenville 32, La Marque 17

3A Sealy 36, Atlanta 15

2A Goldthwaite 20, Schulenburg 16

1A Thorndale 36, Crawford 13

6-Man Amherst 30, Milford 20

1995

5A Division I Converse Judson 31, Odessa Permian 28

5A Division II San Antonio Roosevelt 17, Flower Mound Marcus 10

4A La Marque 31, Denison 8

3A Sealy 21, Commerce 20

2A Celina 32, Alto 28

1A Thorndale 14, Roscoe 7

6-Man Amherst 78, Milford 42

1996

5A Division I Lewisville 58, Converse Judson 34

5A Division II Austin Westlake 55, Abilene Cooper 15

4A Division I Grapevine 34, Hays Consolidated 19

4A Division II La Marque 34, Denison 3

3A Sealy 36, Tatum 27

2A Iraan 14, Groveton 7

1A Windthorst 41, Tenaha 12

6-Man Gordon 51, Whitharral 50

1997

5A Division I Katy 24, Longview 3

5A Division II Flower Mound Marcus 59, Alief Hastings 20

4A Division I Texas City 37, Corsicana 34

4A Division II La Marque 17, Denison 0

3A Sealy 28, Commerce 21

2A Stanton 33, Rogers 7

1A Granger 40, Wheeler 0

6-Man Borden County 48, Panther Creek 16

1998

5A Division I Duncanville 24, Converse Judson 21

5A Division II Midland Lee 54, San Antonio MacArthur 0

4A Division I Grapevine 22, Bay City 0

4A Division II Stephenville 34, La Marque 7

3A Division I Aledo 14, Cuero 7

3A Division II Newton 21, Daingerfield 0

2A Division I Omaha Paul Pewitt 28, Brookshire Royal 26

2A Division II Celina 21, Elysian Fields 0

1A Tenaha 20, Wheeler 13

6-Man Trinidad 62, Borden County 16

1999

5A Division I Midland Lee 42, Aldine Eisenhower 21

5A Division II Garland 37, Katy 25

4A Division I Texas City 27, Hereford 14

4A Division II Stephenville 28, Port Neches-Groves 18

3A Division I Texarkana Liberty-Eylau 49, Mathis 6

3A Division II Commerce 17, Sealy 10

2A Division I Mart 40, Boyd 7

2A Division II Celina 38, Elysian Fields 7

1A Bartlett 35, Aspermont 6

6-Man Gordon 54, Groom 34

2000

5A Division I Midland Lee 33, Austin Westlake 21

5A Division II Katy 35, Tyler John Tyler 20

4A Division I Bay City 24, Denton Ryan 2

4A Division II Ennis 38, West Orange-Stark 24

3A Division I Gatesville 14, Abilene Wylie 10

3A Division II La Grange 20, Forney 17

2A Division I Sonora 27, Blanco 24

2A Division II Celina 21, Mart 17

1A Stratford 49, Burkeville 14

6-Man Panther Creek 42, Highland 36

2001

5A Division I Mesquite 14, San Antonio Taft 13

5A Division II Lufkin 38, Austin Westlake 24

4A Division I Denton Ryan 42, Smithson Valley 35 (OT)

4A Division II Ennis 22, Bay City 0

3A Division I Everman 25, Sinton 14

3A Division II Commerce 14, La Grange 11

2A Division I Blanco 16, Van Alstyne 0

2A Division II Celina 41, Garrison 35

1A Burkeville 27, Celeste 8

6-Man Whitharral 27, Richland Springs 20

2002

5A Division I Converse Judson 33, Midland 32

5A Division II Southlake Carroll 45, Smithson Valley 14

4A Division I Texarkana 42, New Braunfels 11

4A Division II Denton Ryan 38, Brenham 8

3A Division I Everman 35, Burnet 14

3A Division II Bandera 27, Midland Greenwood 24 (2 OT)

2A Division I Corrigan-Camden 33, Bangs 14

2A Division II Rosebud-Lott 34, Cisco 0

1A Petrolia 39, Celeste 18

6-Man Calvert 51, Sanderson 46

2003

5A Division I Galena Park North Shore 23, The Woodlands 7

5A Division II Katy 16, Southlake Carroll 15

4A Division I North Crowley 20, Bay City 6

4A Division II La Marque 43, Denton Ryan 35 (3OT)

3A Division I Gainesville 35, Burnet 24

3A Division II Atlanta 34, Marlin 0

2A Division I San Augustine 28, Jim Ned 7

2A Division II Garrison 27, Bangs 0

1A Windthorst 28, Shiner 27

6-Man Strawn 67, Fort Davis 62

2004

5A Division I Tyler Lee 28, Spring Westfield 21

5A Division II Southlake Carroll 27, Smithson Valley 24

4A Division I Ennis 23, Marshall 21

4A Division II Kilgore 33, Dallas Lincoln 27 (2 OT)

3A Division I Abilene Wylie 17, Cuero 14

3A Division II Gilmer 49, Jasper 47

2A Division I Boyd 17, Newton 14

2A Division II Crawford 28, Troup 14

1A Shiner 33, Stratford 19

6-Man Richland Springs 58, Valley 38

2005

5A Division I Euless Trinity 28, Converse Judson 14

5A Division II Southlake Carroll 34, Katy 20

4A Division I Highland Park 59, Marshall 0

4A Division II Lewisville Hebron 28, CC Calallen 0

3A Division I Wimberley 14, Gainesville 0

3A Division II Tatum 38, Hutto 34

2A Division I Newton 28, Argyle 20

2A Division II Celina 28, Omaha Pewitt 12

1A Stratford 21, Big Sandy 20

6-man Throckmorton 68, Turkey Valley 22

2006

5A Division 1 Southlake Carroll 43, Austin Westlake 29

5A Division II Cedar Hill 51, Cypress Falls 17

4A Division I Alamo Heights 40, Copperas Cove 28

4A Division II La Marque 34, Waco 14

3A Division I Texarkana Liberty-Eylau 35, Robinson 34

3A Division II Liberty Hill 22, Celina 19

2A Division I Tatum 32, Littlefield 14

2A Division II Mart 23, Cisco 13

1A Division I Alto 42, McCamey 13

1A Division II Chilton 20, Windthorst 10

6-man Division I Richland Springs 78, Rule 58

6-man Division II Vernon Northside 60, Jayton 41

Two-Minute Warning

GoFridayNight Team Pages