A.30-S.1 S.6-8 S. 13-15 S. 20-22 S. 27-29 O. 4-6 O. 11-13 O. 18-20
O. 25-27 N. 1-3 N. 8-10 N. 15-17 N. 22-24 N.29-D.1 D. 6-8 D.13-15

Nov. 22-24, 2007

  • Week Two's Statewide Playoff Scores

CLASS 5A

DIVISION I

Region I

    AREA
Odessa Permian 37, EP Montwood 17
Euless Trinity 42, Lewisville 17
Lubbock Coronado 44, Midland Lee 28
Arlington Bowie 35, Flower Mound Marcus 7
Region II
    AREA
Dallas Skyline 49, Rowlett 7
Round Rock 35, Klein 13
Plano 28, Mesquite 7
Spring Westfield 33, RR Stony Point 21
Region III
    AREA
Cypress Ridge 35, Houston Eisenhower 28
Fort Bend Hightower 14, Humble 13
Cypress Fairbanks 34, Houston Lamar 22
Galena Park North Shore 24, Pearland 20
Region IV
    AREA
Converse Judson 24, SA Southwest 16
La Joya 28, PSJA 14
SA Reagan 35, SA O'Connor 28
Los Fresnos 30, Donna 26
DIVISION II
Region I
    AREA
Abilene 56, EP Coronado 18
Southlake Carroll 37, Cedar Hill 18
Mansfield Timberview 28, Lubbock Monterey 20
DeSoto 50, Lewisville Hebron 44 (OT)
Region II
    AREA
Dallas Carter 28, Garland Naaman Forest 20
Pflugerville 18, Klein Forest 7
South Garland 38, Longview 0
Leander 27, Klein Oak 24
Region III
    AREA
Houston Stratford 43, Cypress Falls 34
Fort Bend Clements 36, Beaumont West Brook 33
Katy 42, Houston Madison 8
Pasadena Memorial 28, Brazoswood 17
Region IV
    AREA
Smithson Valley 49, SA East Central 22
Harlingen South 30, McAllen Rowe 24 (OT)
SA Madison 17, SA Warren 13
Weslaco 40, McAllen 38

CLASS 4A

DIVISION I

Region I

    REGIONAL
Wolfforth Frenship 59, EP Del Valle 0
Aledo 21, Keller Fossil Ridge 7
Region II
    REGIONAL
McKinney Boyd 21, Marshall 14
Copperas Cove 55, Dallas Samuell 7
Region III
    REGIONAL
Austin LBJ 57, Houston Furr 16
Rosenberg Lamar 26, Port Neches-Groves 7
Region IV
    REGIONAL
New Braunfels 35, SA Alamo Heights 3
Gregory-Portland 27, CC Flour Bluff 23
DIVISION II
Region I
    AREA
Lubbock Estacado 47, EP Austin 21
WF Rider 32, Stephenville 29
Hereford 13, Canutillo 8
Everman 33, Wichita Falls 14
Region II
    AREA
West Mesquite 47, Whitehouse 29
Red Oak 40, Dallas Spruce 24
Dallas Highland Park 38, Kilgore 6
Dallas S. Oak Cliff 12, Ennis 5
Region III
    AREA
Livingston 42, Houston Washington 7
Dayton 42, Texas City 10
Waller 28, Houston Yates 14
Lumberton 24, La Marque 21
Region IV
    AREA
Lake Travis 45, Kerrville Tivy 29
CC Calallen 27, Port Lavaca Calhoun 7
Schertz Steele 28, Fredericksburg 21
Beeville 35, Edcouch-Elsa 21

CLASS 3A

DIVISION I

Region I

    REGIONAL
Andrews 14, Fort Stockton 7
Abilene Wylie 28, Burkburnett 6
Region II
    REGIONAL
Dallas Roosevelt 48, Royse City 22
Gilmer 35, Mabank 28
Region III
    REGIONAL
Liberty Hill 41, Carthage 14
Jasper 34, Navasota 14
Region IV
    REGIONAL
Pleasanton 21, Bandera 13
Gonzales 24, Hidalgo 7
DIVISION II
Region I
    AREA
Snyder 40, Monahans 14
Argyle 21, Graham 8
Seminole 49, Anthony 13
Vernon 25, Sweetwater 7
Region II
    AREA
Celina 41, West 0
Pittsburg 45, Canton 14
Glen Rose 12, Prosper 7
Texarkana Pleasant Grove 31, Tyler Chapel Hill 28
Region III
    AREA
Waco LaVega 40, Crockett 13
West Orange-Stark 28, Giddings 19
China Spring 38, Palestine Westwood 7
Kirbyville 49, Caldwell 28
Region IV
    AREA
Wimberley 42, Lytle 6
Cuero 42, Port Isabel 14
Llano 40, Devine 6
Palacios 28, Rio Hondo 7

CLASS 2A

DIVISION I

Region 1

    REGIONAL
Littlefield 28, Muleshoe 21 (OT)
Early 24, Kermit 12
Region II
    REGIONAL
Caddo Mills 34, Henrietta 6
Farmersville 35, Winnsboro 6
Region III
    REGIONAL
Tatum 24, Daingerfield 14
Newton 35, McGregor 14
Region IV
    REGIONAL
Salado 49, Hitchcock 0
Santa Rosa 26, Universal City Randolph 6

DIVISION II
Region I
    AREA
Canadian 43, Childress 28
Coleman 33, Crane 22
Idalou 20, Stratford 7
Blanco 30, Ballinger 20
Region II
    AREA
Boyd 27, Palmer 6
DeKalb 43, Melissa 29
Cisco 51, Lone Oak 0
Gunter 63, Paris Chisum 7
Region III
    AREA
Elysian Fields 40, Hughes Springs 20
Crawford 35, Hardin 15
Arp 20, Harleton 17
Corrigan-Camden 30, Hamilton 15
Region IV
    AREA
East Bernard 41, Troy 10
Refugio 28, Dilley 7
Altair Rice 41, Lago Vista 40
Stockdale 41, Skidmore-Tynan 7

CLASS A

DIVISION I
Region I

    REGIONAL
Sunray 6, Quanah 0
McCamey 14, New Deal 7 (OT)
Region II
    REGIONAL
Seymour 29, Valley View 13
Valley Mills 40, Forsan 21
Region III
    REGIONAL
Joaquin 52, Wolfe City 26
Alto 21, Groveton 13
Region IV
    REGIONAL
Granger 45, Normangee 35
Shiner 41, Brackettville 7

DIVISION II
Region I
    AREA
White Deer 33, Memphis 0
Sundown 46, Ralls 27
Nazareth 49, Gruver 34
Iraan 42, Hale Center 13
Region II
    AREA
Munday 63, Collinsville 0
Roscoe 48, Meridian 18
Windthorst 14, Gorman 0
Goldthwaite 27, Albany 15
Region III
    AREA
Maud 42, Quinlan Boles 21
Cayuga 33, Lovelady 22
Tenaha 22, Cumby 8
Grapeland 26, West Sabine 0
Region IV
    AREA
Bremond 50, Milano 15
D'Hanis 42, Louise 6
Harper 28, Chilton 13
Sabinal 30, Flatonia 14

SIX-MAN

DIVISION I

Region I

    REGIONAL
Rankin 45, Ropesville 20
Grady 66, Ira 46
Region II
    REGIONAL
Rule 96, Happy 72
Turkey Valley 61, Throckmorton 38
Region III
    REGIONAL
Trinidad 48, Gordon 36
Abbott 36, Strawn 28
Region IV
    REGIONAL
Richland Springs 93, May 43
Calvert 58, Blanket 0

DIVISION II
Region I
    REGIONAL
Sanderson 52, Grandfalls-Royalty 6
Jayton 56, Sierra Blanca 44
Region II
    REGIONAL
Matador Motley County 62, Southland 16
Follett 57, Amherst 23
Region III
    REGIONAL
Vernon Northside 60, Apple Springs 7
Woodson 58, Milford 12
Region IV
    REGIONAL
Gustine 70, Lohn 64
Zephyr 90, Iredell 56

Two-Minute Warning

GoFridayNight Team Pages